top of page

מועדון מהבית - מגזין מס' 56

מועדון מהבית – מגזין מס' 56 הגירה, מהפכות וקיבוץ גלויות


חברי מועדון יקרים,

ממשיכים לייצר עבורכם מפגשי תרבות מרתקים ומעשירי ידע ושמחים להזמינכם ל"מפגש" מרתק:

הזמנה! הזמנה! הזמנה!

הרצאת זום לחברי המועדון ביום שני ה-7 בדצמבר בשעה 16:00 אחה"צ.

פרופ' ינון שבטיאל בהרצאתו "מערות הגליל - ארץ הפלאות של העולם התחתון"

קישור ל"זום":

Meeting ID: 860 0050 1626

פרופ' ינון שבטיאל הוא חוקר מערות ישראלי. פרופסור חבר, מרצה בכיר במכללה האקדמית צפת וחבר צוות בכיר בסניף המרכז לחקר מערות בישראל בגליל.

ינון יציג את פירות גילוין, מחקרן, וייחודן של מערות נטיפים מרהיבות עין שנחשפו במעמקי בטן האדמה בגליל. הצופים בהרצאה יילקחו למסע מרתק בבטן האדמה, סיפור גילוין של המערות, הגלישה בחבלים לעומק בטן האדמה והחשיפה של נופי בראשית ויצפו ביופיו של "העולם התחתון" שיצר הטבע.


והפעם בגיליון על הגירה, מהפכות וקיבוץ גלויות - בארץ ובעולם, אצלנו הישראלים ואצל שכנינו הקרובים והרחוקים באמצעות סרטים וסרטונים, קטעי מוזיקה, ריאיונות, הרצאות והצגה...


בית החלוץ – "הסיפור הנכון"

הרצאת זום מוקלטת, מאה שנים ל'בית החלוץ' ולמחלקת העלייה ביפו, שמואל גילר אדריכל והיסטוריון. מורי דרך מספרים סיפורים לא נכונים, בהרצאה הזו נשמע את האמת... מתחיל בדקה 4.


הצגה: קרקס של יהודים | תיאטרון חיפה

בלב ברוקלין ניו יורק, מתקיים מיקרו קוסמוס של יהודים, בעלי פאות, לובשי שחורים ומגבעות, ממש כמו אבותיהם מה"שטעטל" באירופה. זר המתבונן בהם מהצד טועה לחשוב שהם חלק מקרקס, ולא סתם קרקס - קרקס של יהודים. רוחמה מחפשת לעצמה שיער חדש כדי לחזור ולהרגיש יפה. גיטה דווקא רוצה להסיר את השיער הצומח על סנטרה, ומי יודע, אולי גם למצוא אהבה. בונה רוצה לשלם סוף סוף את החשבונות, אבל בעלה, בטלן ירא שמיים, מעדיף את בית הכנסת על החשמל שבביתם. כולם נאבקים להשתרש בסביבתם, מבלי לאבד את זהותם. המחזה מציג פסיפס אנושי קומי-דרמטי, מצחיק, אפלולי, מבריק ושובר-לב כאחד, החושף את הקונפליקט התמידי שבין עקירה ושורשים ומאיר את הפנים השונות של משמעות הקיום היהודי בעולם המאה העשרים ואחת, ואת הדילמות השונות של יהודים דתיים נוכח אתגרים שמציבים בפניהם החיים המודרניים. על כותבי המחזה: בשנת 1999 ראה אור הספר "גלגול בפארק אווניו" מאת הסופר האמריקאי ממוצא יהודי, נתן אנגלנדר. הספר, אסופת סיפורים קצרים שרבים מהם מתרחשים בתוך עולמה של הקהילה היהודית האורתודוקסית ומאירים פנים שונות של משמעות הקיום היהודי בעולם, זיכה את המחבר במלגת גוגנהיים ובמעמד של כוכב עולה בשמי הספרות. אנגלנדר נולד בשנת 1970 גדל בניו יורק, בשטעטעל יהודי מוקף בקניונים והתגורר מספר שנים בירושלים.


היכן היית ב-1964?

מתוך אתר הסינמטק בירושלים: פתיחת קמפוס אוניברסיטת תל אביב ברמת אביב בשנת 1964.

בטקס חגיגי נפתח הקמפוס החדש של אוניברסיטת תל אביב ברמת אביב, עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית. בטקס נשאו ברכות ראש הממשלה לוי אשכול, נשיא המדינה זלמן שזר, נשיא האוניברסיטה ג׳ורג׳ וייז, וראש עיריית תל אביב מרדכי נמיר.


כיצד בונים מעברות?

הסיפורים מאחורי יצירת הסדרה התיעודית "מעברות". עם שי להב, תסריטאי ומיוצרי הסדרה. החל בדקה 5.30.


מעברות | תוהו ובוהו - פרק 1 - פרק הבכורה

כאן 11 | בפרק הבכורה - השנתיים הראשונות לקיום המדינה, שבהן העולים שוכנו במחנות עולים ונאסר עליהם, על ידי הממסד, לצאת מהם. שלא כמו במעברות, במחנות קיבלו העולים מהמדינה את כל צורכיהם, אך נאסר עליהם לצאת מהם, אפילו לא כדי לעבוד. הפרק מביא את סיפורם של שוכני המחנות ואת סיפורו של הממסד הפוליטי שנדרש להתמודד עם גלי עלייה עצומים על רקע מלחמת עצמאות מתמשכת ושפל כלכלי קשה. גורלן של עדות שלמות הוכרע בישיבות ממשלה וסוכנות סוערות, והן שינו את המרקם החברתי של ישראל מקצה לקצה


מעברות | "ארץ זבת פרעושים"

דני צבי ריקליס ואריק ברנשטיין, מיוצרי הסדרה "מעברות", מתארחים אצל קובי מידן בתכנית "סוכן תרבות".


אנדרה ריו ועמירה - או מיו בבבינו קארו

אמירה וויליגהגן (נולדה ב -27 במרץ 2004) היא זמרת סופרן הולנדית.

מירה וויליגהגן מדברת גם הולנדית וגם אפריקאית משום שהיא נולדה לאב הולנדי ולאם דרום אפריקאית ששפת האם שלהם היא אפריקאית. היא גדלה מוקפת במוזיקה קלאסית. בגיל שבע, במהלך חופשה באנגליה, שמעה את אריה "נסון דורמה", בביצוע לוצ'יאנו פבארוטי. באותה תקופה היא הביטה באחיה מנגן בכינור, אמם ניגנה גם בכינור והאב ניגן בפסנתר. היא לא ידעה לנגן על כלים ולכן ניסתה לשיר בקול. בהתחלה, למדה וויליגגן לבדה לשיר אריות אופרה באמצעות הדרכות יוטיוב. כך גילתה את הכישרון והתשוקה שלה למוזיקה. שתיים מההופעות הפומביות הראשונות שלה התקיימו בשנת 2012, בפסטיבל "Music makes Friends" בקולמשטייט (בליווי משפחתה) וכזמרת סולנית במקהלת הילדים של אמאוס, שרה גרסה הולנדית לשיר "Nella Fantasia". 44 מיליון צופים.


עכו של פעם

ד"ר שלי אן פלג חוקרת לשימור ערים היסטוריות בישראל. חקרה בעכו את הקשר בין התושבים ופיתוח ערים היסטוריות בישראל. לשעבר מנהלת המרכז הבינ"ל לשימור ברשות העתיקות בעכו. ההרצאה - השפעת הקמתה של מדינת ישראל על עכו העתיקה, תהליכים דמוגרפים, פיתוח ושימור. כ-30 דקות.


מהפכה רחוקה אבל קרובה

החזית מול דעא"ש – סוריה ועירק. איתי אנגל מבקר אצל השכנים, באדיבות 'עובדה'.


האיש בעל אלף הפרצופים, דמויות רבות באייקון תרבות בלתי נשכח

אורי זוהר מארח את שייקה אופיר (1971).

שייקה אופיר מבצע את מיטב הדמויות והמערכונים: שוטר המקוף, השוטר אזולאי, אבו אל-בנאת, זלמן, טיפוסים מעשנים. מתוך תכניתו של אורי זוהר "ברוכים הבאים".


האם רמברנדט היה יהודי? (ואם לא, למה לא?)

הרצאה של ד"ר דורון לוריא, אוצר בכיר ורסטורטור ראשי לשעבר במוזיאון תל אביב. "אפילו אם רמברנדט לא היה יהודי יש למנותו כיהודי של כבוד בשל רגישותו ואהבתו הרבה ליהודים", כתב המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק ב-1932. מהי הסיבה לחיבור בין רמברנדט ליהודים? האם היה יהודי בעצמו?


יהדות אתיופיה – לא מה שחשבתם

אתיופיה ארץ רחבת ידיים, ממנה היגרו היהודים האתיופים לארץ ישראל.

על עמק האומו ושבטי הדרום באתיופיה. מרצה ד"ר מולי ברוג במסגרת "עולם אחר" בזום. ההרצאה מתחילה בדקה ה-4.


קיבוץ גלויות - העלייה ההמונית 1955-1948 | תקומה

בתום מלחמת העצמאות שבים הלוחמים מן החזית ומוצאים מדינה שונה בתכלית מזו שחלמו עליה. העלייה הגדולה של שארית הפליטה ממזרח אירופה ושל יהודי תימן, עיראק וצפון אפריקה משנה את דיוקנה החברתי והתרבותי של ישראל. העולים מכפילים את אוכלוסיית המדינה, אך קשיי הקליטה מטילים צל על הישגה האדיר בראשית דרכה.


"פלישתים וחזירים: על DNA קדום והגירה בימי קדם"

פרופ' ישראל פינקלשטיין וד”ר מירב מאירי: "פלישתים וחזירים: על DNA קדום והגירה בימי קדם".

מתוך הרצאות חודש יוני של "אתנחתא" בסימן מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט.


פרופ' איציק בן ישראל: "מהמפכה הצרפתית למהפכת הסייבר"

כל העולם כקיבוץ אחד - מהפכה תעשייתית ומהפכה חברתית שהובילו למהפכה במשטר. קרל פופר ראה את המדע כמהפכה מתמדת...


להיות כמו אבי | סרט דוקומנטרי

סיפור התבגרותם של שני נערים ונערה, פליטים שנמלטו מאפריקה והשאירו את משפחתם מאחור, לומדים היום בישראל וחולמים להיות כמו אבי (לשעבר איברהים), הפליט האפריקאי היחידי שהצליח (בדרך לא דרך) לקבל תעודת זהות ישראלית ולהתגייס לצה"ל. הסרט עוקב אחריהם במשך שנת י"ב, שבסופה יתברר האם יצליחו לעשות את הבלתי יאומן ולקבל תעודת זהות ישראלית, או שיגורשו חזרה לארצותיהם – דבר שמשמעותו בשבילם הוא מוות. שלושתם מתמודדים עם נושאים מוכרים מאד לבני עשרה: התאהבות ואכזבה, מסורת וקידמה, אידיאלים ומציאות; אך סיפורם מתרחש על רקע מציאות פוליטית דינאמית ומתוקשרת – וכך אנו זוכים למבט מקורי ומעורר מחשבה על בעיית הפליטים האפריקאים – בישראל ובעולם.

בימוי: ענבל שפרינצק, הפקה: נועם פנחס.

סיסמא: avi_for_forum


ארכיאולוגיה ואתניות

פרופ' שלמה בונימוביץ' על חיפוש העמים הקדומים באמצעות האתניות. מתוך אירועי אתנחתא.


מהפכת הג'יהאד האיסלמי בעזה

ארגון קטן, "הילד הרע" של ה"שכונה", מנסה להפוך את הזירה.

עדויות ראשונות ובלעדיות חושפות את מה שהתרחש מאחורי הקלעים של חיסול אחד ממפקדי הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. סרטם של אסף ליברמן וערן בן שבת. טיל אחד ששוגר ממטוס חיל האוויר חתך את השקט בעזה. הטיל עשה את דרכו אל חלון בבית דירות בן שלוש קומות, הוא פגע ישירות ביעד שישן במיטתו וסימל סופה של תקופה. בפעם הראשונה מאז צוק איתן ישראל חזרה למדיניות החיסול הממוקד. היעד: בהא אבו אל-עטא, בכיר בג'יהאד האיסלאמי, האיש שעמד מאחורי עשרות פיגועים ושיגורי טילים של הג'יהאד אבל ייזכר בעיקר בגלל רגע אחד. בעיצומה של עצרת בחירות שקיים בנימין נתניהו באשדוד, אבו אל-עטא הורה לשגר טילים אל העיר. ראש ממשלת ישראל נאלץ לרדת מהבימה ולמהר אל המרחב המוגן. התמונה הזה מסמלת אולי יותר מהכל את סיפורו של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה, ארגון קטן וחסר משמעות אסטרטגית שגדל להיות הילד הרע של השכונה. וכמו תמיד, הכל קשור לאיראן. זמן אמת – המטרה ג'יהאד | כאן 11.


ההגירה הגדולה - בעקבות ארון הברית

ארון הברית – אמת או בדיה?

שני חוקרים בעלי שם עולמי יוצאים למסע בלשי אחר גלגולו של קודש הקודשים של העם היהודי. בין מדע לאמונה, בין הסיפור המקראי לעובדות, נחשף הצופה לפרשנות חילונית ולמידע חדש על מקורות עם ישראל והטקסטים המקודשים, שהצמיחו את היהדות. כאן 11.


מהפכה של שלום: שלום דובאי!!!

ביקור בארמון הנשיאותי של דובאי. ארמון הנשיאות של אבו דאבי פתח את שעריו לציבור בפעם הראשונה. סיור מודרך עם חליד אל עמרי.


אנו בעיצומה של המהפכה התעשייתית מספר 4

" ד"ר עלית אופנהיים: "כמו אבן מתגלגלת: מהפכת התחבורה החכמה"

מתוך ארועי אתנחתא באוניברסיטת תל אביב


הנרקוד?

אנדרה ריו עם 150 רקדנים שונים, כולל כאלו שרוקדים בכיסא גלגלים.

צלילי 2 יצירות מיוחדות – האחת היא מוזיקת הנושא של לארה מתוך פסקול הסרט "דוקטור ז'יוואגו" מאת המלחין מוריס ז'אר, והשנייה מתוך האופרה Light Cavalry של פרנץ פון סופה. מעל 10 מיליון צופים. https://www.youtube.com/watch?v=2X4JlDC_WOo&feature=emb_title


עדותם של מאובנים לאבולוציה של האדם

האדם המודרני (הומו סאפיינס): הגזעים בני ימינו, מוצאם, גילם ומשמעותם

פרופ' יואל רק במסגרת הרצאות הרקטור. הקדמה של פרופ' אייל זיסר. ההרצאה מתחילה בדקה 4:30.


יהדות ארה"ב: סיפור ההשתלבות ומשמעותו

פרופ' אייל נווה – אוניברסיטת תל-אביב. במסגרת בימת חוקר

עם עולם - יהדות ויהודים במגע בית הספר למדעי היהדות אוניברסיטת תל אביב


מי מאיתנו אינו מכיר: הסוכנות היהודית

הרצאת יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג. הרצאה מוקלטת בזום למרכז צימבליסטה.

פרופ' דן לאור נושא דברים טרם ההרצאה. ההרצאה מדקה 4.


אפרים קישון – הסופר האהוב עלי

על הביוגרפיה של אפרים קישון. שיחה עם ד"ר רפי קישון. שיחת זום מוקלטת מאפריל 2020. הראיון מתחיל בדקה 2:30. על סופר ניצול שואה מהונגריה שהופך לסופר ומחזאי מצליח, הרואה את "קיבוץ הגלויות" הישראלי בהומור ובאהבה. ד"ר רועי יוזביץ מראיין את ד"ר רפי קישון הבן של אפרים קישון.


לקינוח: חלום על עולם אחד...

IMAGINE (מיקס אולטימטיבי, 2020) - ג'ון לנון ולהקת הפלסטיק אונו (עם כנרי השטף) HD

189 מיליון צפיות


ביצוע עברי של חני דינור ודודי זבה, בתרגום תלמה אליגון:


בחרנו להביא לכם את תרגומו של המשורר עודד פלד: תארו לכם \ כתב והלחין: ג'ון לנון, תרגם: עודד פלד תארו לכם שאין גן עדן לא קשה אם תנסוּ לא גיהינום מִתַּחַת רק שמיים מֵעַל תארו לכם שכל בני האדם חיים את העכשיו תארו לכם שאין מדינות את זה לא קשה לעשות שום דבר למות או להרוג בעדו אפילו לא דָּתוֹת תארו לכם שכול בני האדם חיים בשקט ושלווה תארו לכם שאין עוד רכוּש אני תוהה אם אפשר ללא צורך בבֶצַע או רָעָב אחוות בני אדם תארו לכם שכולם מתחלקים בעולם תוכלו לומר שהוֹזֶה אני אבל אני לא לבד יום יבוא ואלינו תצטרפו והעולם יהיה אחד IMAGINE / JOHN LENNON Imagine there’s no heaven It’s easy if you try And no hell below us Above us only sky Imagine all the people Living for today. Imagine there's no country It isn’t hard to do Nothing to kill or die for And no religion too Imagine all the people Living life in peace. You may say I'm a dreamer But I’m not the only one Maybe some day you will join us And the world will be as one. Imagine no possession I wonder if you can No need for greed or hunger A brotherhood of man. Imagine all the people Sharing all the world You may say I'm a dreamer But I’m not the only one And maybe some day you will join us And the world will be as one.

ומה צריך אחרי כל כך הרבה 'מהפכות' אם לא סופשבוע של 'קיבוץ גלויות' משפחתי ו'הגירה' אל מחוזות המנוחה והשלווה.

סופשבוע חמים ונעים.

Comments


bottom of page