top of page

מועדון מהבית - מגזין מס' 58

מועדון מהבית – מגזין מס' 58: אור

שלום לכל חברי המועדון,

המגזין יוצא לחופשת חנוכה. נחזור בעוד שבועיים למפגשי תרבות ורוח חדשים.

נזכיר כי כל גיליונות המגזין עולים לאתר המועדון בכתובת: www.facultyclub.co.il/news. מוזמנים להיכנס וליהנות מכל האייטמים ששלחנו אליכם עד היום.

****************************************************************

אנו פועלים בהתאם לדרישת החוק. מכתבינו נשלחים אך ורק לחברים רשומים, שבהצטרפותם לרשימת התפוצה כחברי סגל הביעו את הסכמתם לקבל מאיתנו עדכונים בדוא"ל על פעילויות המועדון. בכל עת תוכלו להסיר את כתובתכם מרשימת התפוצה באמצעות הקישור:

הערב נדליק נר ראשון של חנוכה וזה הזמן להביא אליכם את האור. השנה לא נדליק חנוכיות בחיק המשפחה אולם האור ישאר בליבנו במיוחד עם בוא החיסונים המיוחלים שהם "האור בקצה המנהרה". במגזין הנוכחי נשלב הפעם מוסיקה עם מדע, מכבים עם עמוס עוז ואקטואליה עם שירי החג.

מהו אור? הצעה ראשונה

אנחנו כל כך מורגלים בכל אשר קורה סביבנו, שהפסקנו לתהות על הדברים.

כמו אור. מהו אור? משהו בעל אורכי גל, נכון? סוג של.

כ-7 מיליון צופים. 4.5 דקות...

מהו אור? הצעה שניה

האור: קורס מזורז בן 10 דקות באסטרונומיה.

על מנת להבין כיצד אנו חוקרים את היקום, עלינו לדבר מעט על אור. אור הוא סוג של אנרגיה. אורך הגל שלה אומר לנו את סוג האנרגיה וצבעה. ספקטרוסקופיה מאפשרת לנו לנתח את הצבעים הללו ולקבוע את הטמפרטורה, הצפיפות, הסיבוב, התנועה וההרכב הכימי של האובייקט. כמיליון וחצי צופים.

האור בקצה המנהרה? סאטירה ישראלית עכשווית: ההצגה 'במנהרה'

"בחיים לימדו אותנו להאמין שיש אור בקצה המנהרה. אבל במנהרה הזאת, אם יש אור בקצה – דרוך ת'נשק."

מקום ההתרחשות – מנהרת טרור בגבול עזה-ישראל. מהצד הישראלי נכנסים צליל ויפתח ומהצד העזתי – הישאם ומנסור. עכשיו הם שם יחד. אחד מהם יהפוך ל"מוקש חי" בזמן שמעליהם, בעולם שמעל לפני הקרקע, ירחש הקרנבל התקשורתי-פוליטי וישחק בחייהם. האם התיאטרון יכול לשקף ולבחון מציאות בזמן הווה? מי לוחץ על ההדק ומי לוחץ על מי שלוחץ על ההדק? סטירה שנונה, המעמתת את עולם התקשורת עם חוסר התקשורת של העולם, ומזכירה כי לפעמים נבחרי הציבור בוחרים ללכת יד ביד – על גביהם של הבוחרים.

הידעתם כי קיים זיהום אור?

מגוון כה גדול של זיהומים מייצר האדם, ובכך פוגע בסביבה, בחי ובצומח. אחד מהם, פחות מוכר לקהל הרחב, הוא זיהום אור. מדובר בעודף של אור מלאכותי בשמי הלילה – עוד תוצר לוואי של העידן התעשייתי שלנו. במאה השנים האחרונות התגברו ההיקף והעוצמה של תאורת הלילה המלאכותית לממדים שיש להם השפעה מכרעת על הביולוגיה והאקולוגיה של בעלי החיים בטבע.

וכך, ציפורים נודדות המנווטות לפי אור הכוכבים בלילה מסתנוורות מתאורת הלילה הבוהקת בערים, סוטות ממסלולן ומתנגשות בבניינים, צבי ים שזה עתה בקעו נמשכים אל אורות העיר הסמוכה במקום אל הים המנצנץ, ויונקים גדולים הסובלים מחוסר התמצאות במרחב או משינויים ב"שעון הביולוגי" שלהם, נדרסים בכבישים.

חשוב לצפות בסכנות מזיהום האור וכן, אנחנו יכולים לפעול על מנת לעצור זאת!

"ויהי חושך" - שימור הלילה עבור עולם החי של ישראל, הסכנות מזיהום אור ודרכים לפתרון.

דובר: ד"ר נעם לידר ב"יום העיון השנתי ה-35 לצפרות" נערך באוניברסיטת תל אביב:

זיהום האור במדינה צפופה כישראל הוא גדול משום הימצאותם של תשתיות רבות, המוארות בלילה, בשטח מוגבל. זיהום האור משמעותי בישראל דווקא בשטחים הפתוחים, ביתם של חיות הבר, בהם עוברים תשתיות של כבישים ומתקנים שונים. רשות הטבע והגנים פועלת לצמצום הנזק על ידי עבודה עם גופים העוסקים בתשתיות. תכנון חכם ויעיל יותר של תאורות רחוב וכביש בשטחים הפתוחים, באופן שאינו מסכן את בני האדם, מצמצם במידה רבה את חשיפת בעלי החיים לזיהום האור.

אור – הנקודה הישראלית: שושנה דמארי

מלכת הזמר העברי בביצוע איקוני לשיר 'אור'.

אור כשדים – מחושך לאור

העיר השומרית אור, או אור כשדים, כפי שנקראה בתנ"ך, כעירו של אברהם אבינו, נחשפה על ידי הארכאולוגים ובחפירות בה נמצאו ממצאים רבים. בין השאר בנו השומרים במות ענק לפולחן שנקראות זיקורת. הזיקורות הכילו מדרגות רבות שהובילו למקדש שנבנה בראשן.

מסופוטמיה הקדומה הוכיחה כי אדמה פורייה והידע לעבד אותה הם מתכון מובהק לעושר ולציוויליזציה. למד כיצד "הארץ בין שני נהרות" הפכה למקום הולדתם של הערים הראשונות בעולם בהתקדמות בתחום המתמטיקה והמדעים והעדויות המוקדמות ביותר של אוריינות ומערכת משפט?

שומר (Sumer) הייתה ממלכה בדרום מסופוטמיה, שהתקיימה לפני יותר מ-5000 שנה ושלה אנו חייבים את הכתב הראשון. השומרים הם התרבות העתיקה ביותר הידועה לנו. בניגוד לעמים השמיים, השומרים אינם בני שם ולא ידוע מהיכן הגיעו למסופוטמיה, אזור הסהר הפורה.

אור הנאורות - מדוע לוח מסופוטמי קדום הוא המפתח ללמידה העתידית שלנו? טיפאני ג'נקינס

בעולם הארוך והדיגיטלי שלנו, בו הכל מתווך באמצעות מסך מחשב ומוזמן בלחיצת עכבר, חפצים עתיקים במוזיאונים ישנים ומאובקים הם חיוניים לעתיד הלמידה. בסוף המאה השמונה עשרה, שבר חימר מפיסת הספרות העתיקה בעולם ביטל את האורתודוקסיות ואת הידע המתקדם בעבר. זה לקח חשוב: עדויות מהעבר יעזרו לנו לחשוב מחדש על מה שאנחנו יודעים שלעולם אינו שלם. ההיסטוריה העתיקה והחפץ המוחשי - משהו אמיתי, לא וירטואלי - יוציאו אותנו מהענן ויחזירו אותנו ארצה.

טיפאני ג'נקינס היא סופרת, אקדמאית היא הכותבת והמגישה של סדרת רדיו ל BBC בעבר הייתה מנהלת תוכנית האמנויות והחברה במכון לרעיונות. התואר הראשון שלה הוא בתולדות האמנות, דוקטורט בסוציולוגיה. 12 דקות

שימוש באור כדי... לשמוע

פרופ' אבישי אייל: "וכל העם רואים את הקולות".

שימוש באור לחישה (sensing) של קול לאורך עשרות קילומטרים. מתוך ארועי אתנחתא באוניברסיטת תל אביב.

'אור כחול' – Mr. Blue Sky: נוסטלגיה עם ELO

"מר שמים כחולים" עם תזמורת האורות החשמליים.

מתוך האורטוריום של הנדל | יהודה המכבי

יהודה המכבי מאת ג'ורג 'פרידריק הנדל, הופיע בפסטיבל המוזיקה הבינלאומי לילדים בקובנה, ליטא על ידי מקהלת הבנים”DAGILĖLI". מקהלת CANTORES DAVID מבית הספר למוזיקה בקובנה ותלמידים מאסטוניה, לטביה וליטא.


כיצד האור יתנהג ביחסיות משתנה?

סרטון בו ניתן להבין איך זה ייראה להאט את מהירות האור עד למהירות ההליכה. הסבר על התרחבות זמן וכיווץ אורך ואיך זה ייראה שזה יקרה לך. בעזרת סימולציה שנוצרה על ידי MIT.

"ויהי אור" - תערוכת רחוב להמונים

תערוכה "ויהי אור" של היוצר רוני לבבי, אוצרת ד"ר דליה הקר-אוריון שעבדה רבות גם עם גלריית הבית הירוק.

צילום מהירות האור ב-10 טריליון FPS

מה הדבר המהיר ביותר שאנו כמין האנושי מכיר? גווין ודן מנסים לצלם את זה בקלטק. כ26 מיליון צפיות!

אז מה קורה כשאין אור?

הרצאתו של הסופר עמוס עוז ז"ל על ספרו: "סיפור על אהבה וחושך". מתוך ההרצאה השנתית השמינית ע"ש שמואל נאמן. מתחיל בדקה ה-20 דקות.


חסכנו לכם קנס על מהירות מופרזת...

האמת על 'מדוע איננו יכולים לנסוע מהר יותר מהאור?' מיליון וחצי צפיות.


האור של דוד – דוד ד'אור

דוד ד'אור - פאנטום האופרה.

אור מחומר, חומר מאור - ננופיסיקה עכשיו

איך אור יוצר אטומים ואטומים יוצרים אור? וכיצד תהליכים אלה עשויים להוות אבני בניין לטכנולוגיה עתידית? הפיזיקאי פרופ 'ישראל בר-יוסף, סגן נשיא לפיתוח משאבים במכון ויצמן, ודיקן עמית לחינוך, מתאר את התגליות המפתיעות בתחום הננו-פיזיקה, שעשויות להוביל להתפתחות אלקטרוניקה קוונטית. מתוך אירוע מדע על הבר 2012. https://www.youtube.com/watch?v=aSw_pvImqS4&list=PL1NhR011pvZy3ARZQ9PdRWHEpHQJN-99g&index=6

לטוס אל עבר האור: "בקצה השמים" - סרטו הדוקומנטרי של אמיר הר גיל

בקצה השמיים

סיסמא לפתיחת הקישור: UriAmir

אורי, טייס וצייר. לקראת פרידתו מהשמיים מביט לאחור באומץ האופייני לו, על הדואליות שלו שמייצגת את החברה הישראלית המנסה להיות אנושית מצד אחד והישרדותית–אכזרית מצד שני. חשבון נפש על המתח שבין היותו טייס (F-16), לוחם אמיץ ונחוש לבין היותו אמן רגיש.

הסרט זכה ב-7 פרסים בינלאומיים. בימוי: אמיר הר-גיל | הפקה: אודי קלינסקי ואמיר הר-גיל

ויהי אור – לגרש את חשכת ימי הביניים

פרופ' מרים אליאב פלדון בהרצאתה: "לגרש את חשכת ימי הביניים" | אתנחתא, אוניברסיטת תל אביב.

אינם זקוקים לאור: מזמן לא דיברנו על... עטלפים

ד"ר יוסי יובל: "לראות בחושך - על החוש השישי של העטלפים" | אתנחתא.

ילדי אור הירח

אביב גפן - ילדי אור הירח | כתבה בערוץ 10 לשעבר.

מדוע מהירות האור קשה למדידה?

סטודנטים לפיזיקה לומדים את מהירות האור. האור זהה לכל המתבוננים באינרציה, אך איש מעולם לא מדד אותה בכיוון אחד. 3.1 מיליון צפיות

על ספרו "אור הירח" - מייקל שייבון מקריא ומספר

נדמה כי "אור ירח", הרומן של מייקל שייבון זוכה פרס פוליצר, הסופר היהודי־אמריקאי, יליד 1963, מהדמויות המרכזיות בתחייתה של הספרות היהודית באמריקה.

"אור ירח" הוא ספרו השמיני של שייבון המתורגם לעברית, ולא בכדי. ספריו עסוקים תמיד בדיאלקטיקה של הזהות היהודית־אמריקאית, שעדיין נוגעת לרבים מאיתנו ...

אברהם טל מביא את האור

אברהם טל - אורות - מתוך המופע "עכשיו החיים"

אור הירח - גרסת המטאוריט

לא מעט אנשים חוששים מפגיעת מטאוריטים בכדור הארץ, אבל מתברר שגם הירח חשוף לפגיעות כאלה, ומספק לנו פיצוצים מרהיבים לעין. הפגיעה הפעם, לפני כשבע שנים, הייתה הגדולה ביותר שנראתה בשנים האחרונות, מאז החל המעקב בעניין. גרם לה סלע במשקל 40 ק"ג במהירות של 90 אלף קילומטרים לשעה. סרטון של נאסא. כ2.5 מיליון צפיות.

סרט: אור השמש לא כבה

סרטה של אילנה דרוקר המביא את סיפורה של האוניה אקסודוס. הסרט אקסודוס בכיכובו של פול ניומן היה בדיה שנחרתה בזיכרון הקולקטיבי כסיפור האמיתי. סיפור על מעפילים אמיצים, צעירים, יפים עם סיפורי אהבה רומנטיים, אלא שלאחר עשרות שנים מבצבצת לה האמת ומספרת על ניצולי שואה שהורדו בכוח מספינת אקסודוס וגורשו על ידי הבריטים, חזרה לגרמניה, שם הורדו בכוח וכלאו אותם שוב במחנה ברגן בלזן ובמחנות נוספים. בימוי ועריכה: אילנה דרוקר כאן 11.

ולקינוח

מחרוזת שירי חנוכה – מוזמנים להאזין וגם הצטרף...

באנו חושך לגרש | רות דנון ואילי

הבה נרימה נס ואבוקה

מעוז צור (ברסלב) | נהורה והדס עם מיטל-ברכה קרני

רוק אנד אור – לקום ולרקוד

'בוהמיין חנוכה' במחרוזת לחנוכה, ואולי נצליח להבין גם את המנהג להטביע הכל בשמן בחג הזה...

2.2 מיליון צפיות.

חנוכה שמח, שבת שלום וסופשבוע מאיר ומואר!

Commentaires


bottom of page