top of page

מועדון מהבית - מגזין מס' 63: לחיות את החיים

מועדון מהבית – מגזין מס' 63: לחיות את החיים

חברי מועדון יקרים,

ראשית, ברצוננו להודות באופן אישי לכל המגיבים על פרויקט 'מועדון מהבית' שמנסה בחודשים האחרונים "למלא את החלל'. תודה על ההערכה ובעיקר – על כך שאתם משתפים גם אותנו בחוויותיכם.

ובגיליון הפעם: לחיות את החיים או מעין תזכורת משלנו לחיים העשירים והמלאים שהיו ועוד ישובו. על הומור וגאווה מקומית, על משפחה וחברים, עבר והווה, רגשות וענייני מדע מדויק.

החיים, הרי, חזקים מכל אתגר...

הצגת זום במוצ"ש!

מה מתרחש ברגע בו המילים מקבלות חיים?

יעל קרמסקי, "משלנו", ראש תכנית המצטיינים במשחק, מסלול ישיר לתואר שני. החוג לתיאטרון הפקולטה לאמנות אוניברסיטת תל אביב ואנסמבל פספורט מציגים:

יש לכם שיר/מכתב או טקסט אישי שהייתם סקרנים לראות שחקן מציג אותו? מה קורה ברגע בו הטקסט פוגש את הבמה? הצטרפו אלינו ל"משחקי הטקסט" וקחו חלק מחוויה מיוחדת.

מוצ"ש, 23/1 שעה: 20:30

הלינק לזום:

Meeting ID: 867 7234 4850

Passcode: 671969

**הכניסה חופשית בשמחה ואהבה, למי שרוצה, האנסמבל ישמח לתמיכתכם בימים אלה. כל אחד לפי יכולתו, אין מינימום ואין מקסימום (בסוף המפגש יועבר לינק).

**טקסטים (עד 350 מילה) יש לשלוח עד ה 22/1 למייל hilapassport@gmail.com

**לא כל הטקסטים יומחזו, תלוי בזמן ובכמות.

להתראות בזום במוצ"ש הקרוב!


גאווה מקומית

פרופ' קרן אברהם מגשימה נבואה: העידן החדש של רפואה אישית מבוססת חיזוי: דוגמאות מחקר החירשות.

אנו מפרגנים לפרופ' קרן אברהם שהיא גם חברה בהנהלת המועדון. כ-5 שנים לאחר ההרצאה הזו במסגרת "אתנחתא" היא הגשימה את החזון.

מחקר חדש מאוניברסיטת תל אביב מציג טיפול חדשני לחירשות, שמבוסס על החדרת מטען גנטי לתאי האוזן הפנימית. במסגרת הטיפול, המטען הגנטי מוחדר לתוך התא הפגום בצורה כזו שהוא למעשה "מתקן" את הפגם הגנטי ומאפשר לתא להמשיך לתפקד בצורה תקינה. במסגרת המחקר הצליחו החוקרים פרופ' קרן אברהם ושחר טייבר מבית הספר סגול לרפואה, למנוע את הידרדרות השמיעה של עכברים עם חירשות הדרגתית. לדבריהם, הטיפול עשוי להביא לפריצת דרך בטיפול בילדים שנולדים עם מגוון מוטציות הגורמות לאובדן השמיעה.

כמו כן, השתתפו במחקר פרופ׳ דוד שפרינצק מבית הספר לנוירוביולוגיה, ביוכימיה וביופיזיקה בפקולטה למדעי החיים ע"ש ג'ורג' ס' וייז של אוניברסיטת תל אביב, ופרופ׳ ג׳פרי הולט מבית החולים לילדים בבוסטון ומבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד. המחקר פורסם בכתב העת EMBO Molecular Medicine.

ועוד גאווה מקומית – החלל החדש

הננו-לוויין הראשון של אוניברסיטת תל אביב יוצא בדרכו לחלל!

לראשונה באקדמיה. לוויין בגודל קרטון חלב, פותח בשילוב הפקולטה להנדסה הפקולטה למדעים מדויקים ולביה"ס פורטר למדעי כדוה"א.

הצגה: תיאטרון גשר - דו"ח המלך דוד

מבוסס על רומן מאת שטפן היים, עיבוד מאת רוי חן, בימוי יבגני אריה.

המלך שלמה מזמין את איתן הסופר לכתוב את ההיסטוריה הרשמית של דוד המלך. בתמורה לבישול המשובח ביותר בארץ ולשכרו של נביא קטין, על איתן לכתוב תיעוד ראוי, מלא תהילה וקרבות, מלאכות וכבוד - מחווה לדוד וכמובן לשלמה, יורשו. אך כשאיתן חוקר את הסיפור, הוא מוצא חיים אחרים המסתתרים מאחורי וילון הברזל המפריד בין העבר להווה: סיפורו של דוד שפיתה, שיקר, התרברב ושדד את דרכו לשלטון. איתן תוהה: על אילו חיים יש לדווח בדו"ח המלך דוד?

"יצירת מופת בלתי מתקבלת על הדעת ... עולם התנ"ך מתעורר לחיים והוא מעולם לא היה מסקרן יותר... כל מה שקורה על המסך גובל בגאונות ובשלמות. בימוי מבריק של מחזה חשוב והופעה יוצאת דופן של צוות שחקנים מרהיב - דגם של תיאטרון פנומנלי"(mako).

"דו"ח המלך דייוויד הוא שיעור טוב בתיאטרון - והופעה מרעננת - ותזכורת לכך שההיסטוריה שופטת אירועים באופן שונה ממה ששליטים מצפים להם ... לכו, זכרו ותהנו" (הבמה).

מהפסגה לתחתית וחזרה

רועי סדן יצא למסע אופניים ברחבי העולם, וטיפס על הרים גבוהים. הוא נפל מגובה של 500 מטר בהימלאיה. קבוצה של מטיילים ישראלים והודים הצילו אותו - והוא שרד בשביל לספר את הסיפור שלו, ולצאת למסע חדש לגמרי. טדקס אוני' ת"א.

הידיעה ששודרה ב'מבט' על רועי סדן: רוכב האופניים רועי "ג'ינג'י" סדן נפצע קשה בהימלאיה | כאן 11 לשעבר רשות השידור.

ימי האקורדיון, סרט דוקומנטרי באורך מלא

הסרט "ימי האקורדיון" מעלה את השאלה: האם משמיע האקורדיון את אקורד הסיום, או עדיין נושבת הרוח במפוחו? בעזרת חומרי ארכיון ומוסיקאים וותיקים, ביניהם כאלה שניגנו בלהקות הצבאיות בשנות השישים והשבעים, משוחזרים צלילי האקורדיון שליוו את החלוצים בגורן ובמעגלי ריקוד ההורה, את הצ'יזבטרון, התרנגולים והלהקות הצבאיות, והשירים שהתנגנו ברדיו בעשורים הראשונים של המדינה. ואילו כיום עולה התהייה: האם יש דור המשך שישמר את הנגינה באקורדיון? התשובה נמצאת אולי בבאר-שבע. הסרט מציג את המוסיקאים שעלו מברית המועצות, קשיי קליטתם ותרומתם לתרבות הישראלית כמורים וכנגנים נפלאים. הצד הטכני של כלי מיוחד זה נחשף בעזרת מתקן האקורדיונים המסורתי וגם אנשי ההיטק המשדרגים אותו כיום. הסרט מלווה בקטעי נגינה ווירטואוזיים של טובי נגני האקורדיון בישראל, המסבירים כיצד התפתח סגנון המוסיקה הישראלי, כקיבוץ גלויות וכיצד נוצר מוסד השירה בציבור. המשוררת אגי משעול מספרת על תחושותיה למשמע צלילי האקורדיון, כיצד חזרה ללימודי הנגינה, ומקריאה את שירה "אקורדיאון".

בימוי והפקה: אורי רוזנברג.

הרויאל בלט קומפני מציג – הרפתקאות עליסה בארץ הפלאות

בלט משובח באורך מלא. בהשתתפות שרה למב כעליסה.

צליל מכוון | שיר בכיף, הצליל של ההומור

קובי אוז יוצא לחקור את השימוש בהומור במוזיקה הישראלית. האם זהו אמצעי להרמת המורל? פטנט למוזיקאים חסרי ביטחון? או אולי דרך מתוחכמת להעברת מוזיקה מורכבת? בהשתתפות דני סנדרסון, הדג נחש, טונה, רבקה מיכאלי, נעמי פולני, יוני רכטר ועוד רבים וטובים.

דיין: המשפחה הראשונה - פרק הבכורה המלא!

יס דוקו, פרק ראשון: שנות ה-30 עד שנות ה-50: ימי תחילת הישוב. דבורה ושמואל דיין עוזבים את דגניה ב' ומקימים את ביתם בנהלל. משה, אביבה וזוריק גדלים בעמק. משה נישא לרות, מאבד עין, ומתקדם במהירות בצבא עד שמתמנה לרמטכ"ל. בקרבות מלחמת העצמאות נהרג זוריק אחיו הצעיר ואחותו אביבה מקימה את משפחתה ומתקשה לשאת בנטל החיים וצל אחיה. חמישה דורות, ושושלת אחת שחשבתם שאתם מכירים. לא מעט נאמר ונכתב על כל אחד מבני משפחת דיין, אך הסדרה התיעודית האֶפּית שיצרה ענת גורן, מושיבה לראשונה אל מול המצלמה את כל גיבורי הסיפור החיים (רבים מהם מדברים בפעם הראשונה אחרי שנים שסירבו לכל שיתוף פעולה תקשורתי), ותוך שימוש בקטעי ארכיון נדירים שטרם נראו, בוחנת ומפרקת את המיתוס המשפחתי.

"אנטרקטיקה היא קצה הצלחת": האנשים שמאמינים שהעולם שטוח

רבים מאמינים שהנחיתה על הירח מעולם לא התרחשה, כדור הארץ שטוח, וכולנו שחקנים בסרט אחד גדול. כתבה של איתי דודי מתוך חדשות הערב 06.06.19, כאן 11.

הייתם רוצים שהמורה הזה ילמד את ילדיכם?

ראש בראש: המורה למדעים שטוען שכדור הארץ שטוח מול מורה אחר למדעים

המורה שעמד בפני תלמידי כיתה ט' במרכז הארץ ואמר להם כי כדור הארץ שטוח התעמת באולפן ynet עם מורה אחר. טוען שביצע ניסוי להוכחת עמדתו עם תלמידיו בכינרת. צפו בעימות

כיצד לנצח את "השטוחיסטים" בוויכוח האם כדור הארץ עגול | זה אמיתי?

מספר הולך וגדל של אנשים מאמין בקונספירציה הטוענת שכדור הארץ למעשה שטוח. יש להם הסבר לכל שאלה שעלולה לצוץ, ותיאוריה חובקת עולם של הסתרה והכחשה. אבל ענת קורול מפרקת את הטענות הללו אחת-אחת ומבהירה למה כדור הארץ הוא, ובכן עגול. כאן דיגיטל.

הרצאה - מיליארד סינים לא טועים?

ראש החוג ללימודי מזרח אסיה באונ' ת"א, ד"ר אורי סלע מתארח ב"אתנחתא" ומגלה סודות רבים ומעניינים על הרפובליקה העממית של סין, שהפכה מזמן לשחקנית מרכזית בכלכלה העולמית וביחסי המעצמות.

נגלה גם: כיצד ישראל מנווטת בין האינטרסים הסיניים לאינטרסים האמריקאים? מדוע ארה"ב חשה מאוימת? האם סין אכן התגברה על הקורונה או שהיא עומדת בפני קריסה כלכלית בעקבות המשבר? ולאן סין מכוונת בעולם של המחר?

חגיגה לעיניים - סיפורו של הקולנוע הישראלי

השנה היא 1964. דווקא אפרים קישון, המהגר שמעולם לא למד קולנוע, הוא הראשון שמצליח להפוך את הקולנוע הישראלי לז'אנר פופולרי, אחרי שנים של סרטי סוכנות דלי נוכחות. ההצלחה הפנומנלית של "סלאח שבתי" פותחת רצף של סאטירות מצליחות של קישון כמו "תעלת בלאומילך" ו"השוטר אזולאי", היא גם מייסדת את הוויכוח הבלתי נגמר על דרך הצגתו של המזרחי בקולנוע. הקהל מצידו מצביע ברגליים. הגל החדש של הקומדיות העממיות, כמו "פורטונה" ו"עליזה מזרחי" מייצר בפעם הראשונה נהירה עקבית של צופים לסרטים מתוצרת כחול לבן.

זמן אמת - דלת ברזל אחת

שישה ישראלים מוצאים את עצמם לכודים בשגרירות ישראל בקהיר, כשרק דלת ברזל אחת מפרידה בינם לבין מאות אלפי מפגינים זועמים. לראשונה בטלוויזיה, ראש הממשלה, ראש השב"כ וראש המוסד חושפים את אירועי הלילה הדרמטי.

חיים שכדוגמתם עוד לא ראינו מעולם | חנוך לוין : אנחנו אנשי בסדר

"אנחנו אנשי בסדר", עוסק בסאטירה של מי שנחשב עד היום לגדול הסאטיריקנים הישראלים ולמי שהגדיר מחדש את גבולות חופש הביטוי הישראלי. חנוך לוין והקשר שלו לאוניברסיטת תל אביב, שם החל לכתוב בפינה מיוחדת בעיתון הסטודנטים.

הפרק הראשון בסדרה מספר על הסאטירות הראשונות של לוין והשערוריות שליוו אותן, על הורדת "מלכת אמבטיה" מהבמות, במאבק הצנזורה ב"הפטריוט", הסאטירה הבוטה ביותר שלו, וב"רצח" המחזה הפוליטי האחרון של לוין שהתקבל בתשואות על ידי הקהל. במקביל הוא משרטט את דמותו של סטודנט צעיר ומוכשר, חייל במלחמת ששת הימים שחוזר מזועזע משדה הקרב, מחזאי שפורש מכתיבת סאטירה לשנים רבות ובעיקר את דמותו של אדם שמחליט להתייצב מול עם ולהציב לו מראה סובייקטיבית קשה במיוחד. מסופר על הביוגרפיה האישית והאמנותית של חנוך לוין, גדול מחזאי ישראל ואחד המוחות החריפים, השנונים והאכזריים שהיו כאן. הוא עיצבן, ריגש, הכעיס, העציב וייאש את הקהל ההולך וגדל שלו, יצר שפה וסגנון ייחודיים רק לו. ברא עולם שלם עם חוקים ברורים, עגומים, ולרוב נטולי חמלה. המציא גיבורים (או יותר נכון אנטי-גיבורים) האופייניים רק לו. ריכז סביבו להקת שחקנים שהעריצו אותו ונאבקו על הזכות לעבוד איתו, והותיר אחריו יצירה עצומה בהיקפה של מחזות, פרוזה ושירה, שרק חלקה מוכר לקהל.

יותר מצחיק מהמקור: פירוש "מונטי פייטון" לברית החדשה

פרופ' אביעד קליינברג ראש ביה"ס להיסטוריה. שתי השאלות שעולות בספרו: האם לאלהים יש חוש הומור? והאם זהו המשיח? בהרצאתו ינסה לענות על שאלות אלו לאור הפירוש של חבורת מונטי פייטון לברית החדשה.

ביה"ס להיסטוריה על שם יעבץ, אוניברסיטת תל אביב, מתוך היסטוריונים מדברים על קולנוע

סימפוניה מס' 3 מאת מהלר

המאסטרו צ'סלין מנצח והאורחים, שהם מקהלת הקיבוץ הארצי, מקהלת מעיין של ת"א ומקהלת הילדים אנקור של הקונסרבטריון בירושלים, מבצעים את הסימפוניה מספר 3 של מאהלר.

שיר - ג'יין בורדו ואיה זהבי פייגלין - ואלס להגנת הצומח

הכוח המרפא של המוזיקה של איה זהבי-פייגלין

הסרטן שחלתה בו בילדותה והותיר אותה עם נכות, הדימוי העצמי שלילי ממנו סבלה והלהקה המצליחה שהקימה והתפרקה - לא עצרו את המוזיקאית איה זהבי-פייגלין. בימים אלה היא מוציאה אלבום חמישי שבו היא מתמודדת עם השדים הגדולים של חייה. הכתבה של דנה הרמן, מתוך "השבוע" 16.10.20.

השורשים האידיאולוגיים של אל־קאעידה ושל דאע"ש

פרופ' אוריה שביט - הפקולטה למדעי הרוח "האסלאם והמערב: מפגש או התנגשות ציוויליזציות?". סדרת הרצאות בחסות הרקטור אוניברסיטת תל אביב.

אנשי עסקים "נעלמים בסין"

מייסד עליבאבא הוא רק אחד מאנשי העסקים שנעלמו בסין.

ג'ק מא, מייסד עלי אקספרס הוא האחרון בשורת אנשי עסקים שנעלמו בסין. כתבתו של יואב זהבי, כאן 11.

הרצאה קצרה - מה זו שפת גוף?

מעיין בשן מומחית ופרשנית לשפת גוף, מנתחת ומפרשת מזה למעלה מעשור את שפת גופם של פוליטיקאים, אנשי ציבור וידוענים.מדגימה ומסבירה מה זו שפת גוף וכיצד שפת הגוף משקפת את רגשותינו האמתיים כראי לנפש.

הגברים שמחכים למותם: עונש מוות באינדיאנה

הגברים שמחכים למות | אסירי שורת המוות של אינדיאנה | סיפורים אמתיים

המגיש הוותיק סר טרבור מקדונלד מתמודד עם כמה מהפושעים המסוכנים בעולם כשהוא מקבל גישה בלעדית לאחד מבתי הכלא הוותיקים והידועים לשמצה ביותר באמריקה.

במקום שוהים כ-1,900 אסירים, 12 מהם נמצאים בהמתנה לעונש מוות. הוא שהה שבועיים בעולם האפל והאסור של כלא בביטחון מרבי של מדינת אינדיאנה. הוא שמע מגברים איך זה לחיות בצל עונש המוות ואפילו את התאריך והשעה שהם ימותו... 19.3 מיליון צפיות.

פרופ' שי צוקר, המחלקה לגיאופיסיקה באוני' ת"א: "היכן נמצאות הטרמפיאדות בגלקסיה?"

האם ידעתם שכדור הארץ איננו כוכב?

כיצד אנו מגלים כוכבים או פלנטות בהם ייתכן קיום חייזרים שאותם אנחנו שואפים לבקר? פרופ' שי צוקר מספר על הדרכים שלנו לגלות כוכבים חדשים ולקטלג אותם. ההרצאה ניתנה במסגרת אירועי אתנחתא, אז כשעוד יכולנו להיפגש עם אחרים...

הסיפור האמיתי - הרחובות הם שלנו

סרטו של הבמאי ניסן שור "הרחובות הם שלנו", עוקב אחרי שמונה אמני גרפיטי המגיעים מרקע ומקומות שונים בישראל: נרקומן לשעבר שמצא גאולה באמנות הרחוב; אנרכיסט רוסי בן 20 שפולש לדירות ומרסס כתובות נגד הממסד הפוליטי; אקדמאי מרעננה שמצייר ציורי קיר ענקיים בחורבות נטושות ברחבי ישראל; צעיר חיפאי משכונת חליסה שעושה אמנות רחוב המתנגדת להשתלטות של עולם הפרסום על המרחב הציבורי; נערה צעירה מהוד השרון חיה בווילה של הוריה ומרססת במקומות נטושים; חרדי ממודיעין עלית מסכן את חייו ואת משפחתו כדי לרסס כתובות פרובוקטיביות הקוראות תיגר על החברה החרדית; נער בן 15 מתמודד עם בעיית משקל ואמנות הרחוב שלו עוסקת בשאלות של דימוי גוף בחברה הקפיטליסטית; צעיר תל אביבי מציג את האמנות שלו בגלריות נחשבות אבל מסרב להתמסחר. זהו סרט שמתנהל ברחובות. הוא עוסק בתעשייה שצמחה סביב אמנות הרחוב המחתרתית - סיורי הגרפיטי העירוניים, שיעורי גרפיטי בבתי ספר, וכניסתו של הגרפיטי לתוך המוזיאונים ועולם האמנות הרשמי. הסרט מנסה לפענח את הסוד של אחת מהתנועות האמנותיות החשובות והבולטות של המאה העשרים ואחת, כפי שהיא מתגלמת בחברה הישראלית, על כל גווניה ומורכבויותיה האידיאולוגיות, הקונפליקטים האישיים והתשוקה לאמנות.

איקריה

למי שלא נכח בהרצאה מלפני כשלוש שנים במועדון האוניברסיטה וכל מי שישמח להיזכר, התכנית " 60 דקות" האוסטרלית, מספרת על התופעה. אי שבו אנשים חיים יותר מכולם עלי אדמות.

בשנת 2013 ליז הייז ביקרה באי הקסום שבו אנשים חיים יותר מכל אחד אחר על פני האדמה. הם מאושרים ובריאים יותר. בעלי השיעור הנמוך ביותר של מחלות כמו סרטן ומחלות לב וללא דמנציה. כיצד כל כך הרבה אנשים חיים עד גיל 100 ועדיין מטפלים בעצי הזית שלהם, שותים הרבה יין אדום ורוקדים כל הלילה? הם חושפים את סודותיהם המפתיעים. 1.4 מיליון צפיות

הבולרו של רוול גוסטבו דודמל מנצח בפסטיבל לוצרן

בקונצרט הסיום של פסטיבל לוצרן 2010, הפילהרמונית של וינה ביצעה את קטע המוסיקה המפורסם ביותר של מוריס ראוול תחת שרביטו של גוסטבו דודאמל: בולרו.

הקונצרט הועבר בשידור חי ביותר מ- 50 בתי קולנוע באירופה. 12.7 מיליון צופים

גיבור או בוגד?

אדוארד סנודון הגולה – חושף הסודות של ה NSA | מתראיין במופע היומי. אדוארד סנודן מבאר כיצד ספרו "רישום פלילי תמידי" שופך אור על תעשיית המודיעין המתפתחת. 4.8 מיליון צפיות

מיומנויות טיול בצרפת

אוטוטו נחזור לשם ולשם כך זה הזמן להצטייד בטיפים שיסייעו לנו לחזור. הרצאה של סטיב סמית'.

סטיב מתאר את פריז המרהיבה, חופי ה-D-Day של נורמנדי, טירת לואר, אמנות מערות דורדון, קרקסון המבוצרת, הכרמים של בורגון, פסגות אלפיניות, עיירות גבעות בפרובאנס והריביירה הצרפתית הנוצצת - ומלמד מיומנויות כיצד כדאי לטייל בצרפת.

בפינת הנוסטלגיה - הסרט הראשון שהוקרן אי פעם ב-1895 של האחים לומייר - הרכבת מגיעה!

הקרנת הסרטים הראשונה הייתה ב-1895. האחים לומייר הקרינו בפני קהל נלהב ארבעה סרטים בני דקה, באחד מהם נראתה תחנת רכבת בשעת השיא ובאחר נראו עובדים יוצאים ממפעל בתום יום עבודה. כשהרכבת נראתה מגיעה, אנשים החלו לברוח...

צפו בסרט הראשון שהוקרן אי פעם בקולנוע בשנת 1895. מדובר על סרט של האחים לומייר: הגעת רכבת ללה סיוטאט. 45 שניות... 1.8 מיליון צופים.

ולקינוח - הַגַּנָּנִים הַיּו͘ם עֲצוּבִים

לאה גולדברג כתבה. נראה כאילו נכתב בימים טרופים אלו:

הגננים היום עצובים.

אבל האיכרים

מברכים על הגשם.

ואנחנו שנינו

אובדי עצה

מסתירים זה מזה

את עינינו.

נהיה נבונים: אל תשאל

מה צמח, מה קמל

ומה נעקר מלב.

הסערה הזאת

תחלוף עוד מעט,

השאלה הזאת

תשכח עוד מעט.

הנה מעל למגדל

כבר עומדת הקשת.

ואני מברכת: שבת שלום.

מתוך "שיר עד" בביצועם של אבי גרייניק ואסנת לב

נסיים בהרבה אופטימיות גם לעתיד שכבר נמצא בהישג יד וחיסון...

סופשבוע נעים וחמים ושבת של שלום!

Commenti


bottom of page