top of page

מועדון מהבית - מגזין מס' 75

מועדון מהבית מספר 75- "מעבר לכל הרעש"

לחברים שלום!

שני סיורים מקוונים בכנסת שיתקיימו בזום:

ביום רביעי 12 במאי 2021

סיור מקוון ראשון בשעה 12:30 – בנושא 'היסטוריה'

סיור מקוון שני בשעה 15:00 – בנושא 'עברית'

ההרשמה תיפתח בתחילת חודש מאי – פרטים יפורסמו בהמשך.

בגיליון זה – "מעבר לכל הרעש", נדון בכל התופעות המייחדות את עולמנו מעבר לאלו שנדונו בכותרות שהיו במרכז תשומת הלב.

על מנת לתת מענה לחברי הסגל בפקולטות השונות, הגיליון עוסק בתחומים שונים ומגוונים.

מאחלים לכם עניין רב והנאה!


שלוש שאלות על היקום ועל חיים- הרצאה מאת פרופ' חגי נצר, אוני' ת"א

פרופ' חגי נצר מביה"ס לפיסיקה ואסטרונומיה, לשעבר ראש החוג לאסטרונומיה ואסטרופיסיקה מנהל המכון לאסטרונומיה ומנהל מצפה הכוכבים ע"ש וייז.

השאלה האם יש חיים ליד כוכבים רחוקים, והאם הם תבוניים, אולי אפילו מתקדמים מאיתנו, מעסיקה כל אדם חושב. בשנים האחרונות חלה התקדמות אדירה בחיפוש חיים ביקום שהובילה לפרס נובל לפני כשנה. אלא שאת התשובות לשאלות הגדולות – יותר מתחום הביולוגיה ופחות מן האסטרונומיה – עדיין לא מצאנו. ייתכן שעל מנת למצאן יהיה עלינו לצאת בעתיד למסע של חקר הגלקסיה שלנו. ההרצאה תעסוק בשלוש שאלות גדולות מבין השאלות הרבות המוצגות בספר החדש. כולן משמעותיות לעתיד האדם הנבון על פני כדור הארץ ולכן גם לעתידם, או אולי לעברם, של יצורים תבוניים אחרים, אם ישנם כאלה.

ההרצאה בעקבות הוצאת הספר ״מפגשים בשביל החלב״ מאת חגי נצר ועמי בן בסט.


מחווה בקאמרי לאלכסנדר פן

לכבוד אלכסנדר פן, אנו מביאים בפניכם מופע מחווה שנערך בתיאטרון הקאמרי, ובין משתתפיו תוכלו למצוא את אלי גורנשטיין, רבקה מיכאלי, ליאור ייני, ג'קי לוי ועוד.

הוא היה משורר דגול עם משיכה לארץ ישראל ולרעיונות קומוניסטיים, בין שיריו המרגשים: "וידוי", "היה או לא היה", "לא אני הוא האיש" ו"סורו ממני".

והגירסא של הבימה - טל מוסרי מגיש, ב"הבימה עד הבית" מגזין שכולו אלכסנדר פן

בשנות ה-30 היה חבר בוועדת הרפרטואר של תיאטרון "הבימה" , שם פגש בשחקנית התיאטרון חנה רובינא ולשניים נולדה בת, הזמרת אילנה רובינא.

בהשתתפות: המחזאית עדנה מזי"א, המאסטרו גיל שוחט, פרופ' חגית הלפרין, השחקנים הילה שלו, יחזקאל לזרוב, נדיר אלדד והלנה ירלובה ובתו סינילגה אייזנשרייבר- פן.


ואלס ארמון הספורט בביצוע אנדרה ריו ולהקתו

ההופעה התקיימה באוסטרליה

זיגפריד סאלו טרנסלטור היה גרמני מנצח ומלחין של וואלס , צעדות ושאר מוזיקת ​​ריקודים . כתב את היצירה המפורסמת שלו שהושמעה רבות ואף היה בעל בית הוצאה לאור של מוסיקה. בשל היותו חצי יהודי, לפי חוקי נירנברג נשלח למחנה הריכוז טרזנשטאט ושם ניספה עם משפחתו.

אנדרו ריו ולהקתו מבצעים את היצירה שאף נקראת ואלס השריקות... (שימו לב ששמו של המלחין וגורלו אינם מוזכרים!)


קהיר החדשה - על הבירה המנהלית החדשה במצרים נכון להיום

בכנס בין לאומי של משקיעים שמצרים ארחה בשטחה הכריז שר השיכון המצרי על תוכנית לבנות עיר גדולה בעלות 45 מיליארד דולר 40 ק"מ מזרחית לקהיר עצמה. העיר הזאת תהייה הבירה המנהלית החדשה, בה ישכנו הפרלמנט ומבני הממשל יחד עם השגרירויות, אוניברסיטאות, מרכז תיירות וכו'. אמורים לחיות בה כ-6 מיליון בני אדם ומטרתה היא להפחית מעומס הדיור הגובר בקהיר עצמה. 95% מתושבי מצרים חיים לאורך הנילוס והדלתא, שיחד אחראיים רק ל4% משטח מצרים, הצפיפות היא עצומה כשאוכלוסיית המדינה כבר עומדת על מעל ל100 מיליון בני אדם ועד אמצע המאה הזאת תגיע ל160 מיליון וקהיר עצמה תגדל מ20 מיליון תושבים ל40 מיליון. כמות האדמות החקלאיות והאדמות הפנויות הולכת ומצטמצמת מה שלא מותיר למצרים ברירה אלא לבנות ערים חדשות אל תוך המדבר עצמו. מעבר להפחתת עומס הדיור והצפיפות הממשל רוצה להשיג שתי מטרות נוספות: -הרחבת תעשיית הבניין של מצרים שאחראית לתעסוקה של קרוב ל-4 מיליון בני אדם(תעשייה שלא נפגעה בעקבות הקורונה) ודרכה, כמו במקרה הטורקי, להצמיח את הכלכלה המקומית. -הפרדת שתי "ערי קהיר" המערבית תהייה בשביל האוכלוסייה המקומית, הענייה יותר, ואילו המזרחית עבור הממשל והאליטות מה שיפחית את העומס בזמן הפגנות או משבר פוליטי נוסף מעל המשטר הצבאי וימנע הפיכות דוגמאת 2011 ו-2013.


העתיד כבר כאן - ההמצאות והחוקרים שישנו את פני הרפואה | פרק 1: להדפיס לב

בן שני במסע בעקבות ההמצאות והחוקרים הישראלים שישנו את פני הרפואה. הנדסת חיידקים, טיפולים חשמליים ועריכת גנים ועוד. להדפיס לב: החוקרים הישראליים שמפתחים פתרון מפתיע לבעיית המחסור באיברים להשתלה.

ובאותו נושא: אנו מדפיסים בשר | כאן לרגע

מי רעב ורוצה להזמין סטייק מודפס? במעבדה של פרופסור שולמית לבנברג מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון, מדפיסים בשר אנושי, עוסקים בהנדסת רקמות לצרכים רפואיים, ועובדים במרץ על פיתרון לפגועי עמוד שדרה שיוכלו לחזור ללכת.


החיה המתוחכמת – תמנון גונב סרטנים מדייג מתוך BBC ERTH

מפגש עם התמנון הפסיפי הענק. בעזרת טכניקה מתוחכמת מערים על הדייג וגונב את הסרטנים...


"קונצרט עד הבית" עם סימפונט רעננה – "אומרים ישנה ארץ"

סימפונט רעננה בניצוח קרן קגרליצקי ביצירות מאת מנדלסון, שוברט, היידן ומבחר שירים עבריים


היגיון ורגש בקבלת החלטות - מרצה: פרופ' יוסי יסעור

הרצאתו של פרופ' יוסי יסעור, מומחה ומרצה לתורת ההחלטות במרכז האקדמי רופין, המסביר מדוע אנו מקבלים לעיתים החלטות השונות מהרציונל שלנו ומה אנחנו יכולים לעשות בנדון. ההרצאה עוסקת באחת המחלות הגדולות של העולם המודרני- ההיצע הרב מדי שגורם לנו להיכשל בקבלת החלטה נכונה. באופן פרדוקסלי אם היו לנו פחות אפשרויות בחירה, היו לנו סיכויים טובים יותר לקבל את ההחלטה הנכונה. מרצה: פרופ' יוסי יסעור, מומחה ומרצה לתורת ההחלטות במרכז האקדמי רופין


הפרוייקט הישראלי החלופי לתעלת סואץ

הפרויקט האלטרנטיבי של ישראל לתעלת סואץ. ספינת מיכל ענקית נתקעה וחסמה את תעלת סואץ כשהיא חוסמת את אחד מסלולי הסחר העמוס ביותר בעולם. עשרות כלי שיט היו תקועים, מחכים לסירות ההצלה שישחררו את הספינה. החסימה גרמה למחירי הנפט לטפס בשווקים הבינלאומיים. לכן, ישראל מבקשת דרכים לפתוח ערוץ חדש כחלופה לתעלת סואץ.


שיר מישמר אחינועם ניני והתזמורת הפילהרמונית

את "שיר משמר", אחד השירים היפים והחשובים בעברית, כתב נתן אלתרמן לבתו, המשוררת תרצה אתר, שחיברה כמה מהלהיטים הגדולים בתולדות המדינה. הוא כתב לה את השיר כאב מודאג לביתו, כשכמעט הצליחה להתאבד. תירצה אתר ענתה לו בשיר "הנשמרת", אולם בגיל 36 מצאה את מותה, מותירה אחריה שני יתומים.


בעתיד, נטוס לגלקסיות אחרות...

מה יקרה כשגלקסיית אנדרומדה תתנגש עם גלקסיית שביל החלב ? בעוד כ- 4.5 מיליארד שנים, כל שביל החלב יחווה טלטלה עזה. גלקסיית אנדרומדה תכה במהירות רבה. כתוצאה מהתנגשות, חלק מהכוכבים יושלכו לחלל רחוק, בעוד שאחרים יצרו מערכות סולאריות חדשות. סביר להניח, שכל החיים יפסיקו להתקיים. אבל בואו נביט קדימה, לעתיד ונגלה מה יקרה לנו, בני האדם בעתיד....

האנושות תחליט שהגיע הזמן לעזוב את כדוה"א, ובני האדם אכן יעזבו. יטוסו לגלקסיות אחרות. יכול להיות מספר אינסופי של כוכבי לכת ביקום שבו בני אדם יכולים לחיות בצורה תיאורטית. האסטרונומים מוצאים מערכות כוכבים דומות לכדוה"א כמעט מדי שנה, ומצאו לאחרונה את הקרוב ביותר- ליד proxima centauri. קיימים לפחות שני כוכבי לכת סביבו שבו בני האדם יכולים לבנות את הבית החדש . אולם הבעיה היא כי מערכת זו היא במרחק של 4.2 שנות אור מכאן...


אווה כלבת השירות שמסייעת לצוריאל המתמודד עם פוסט טראומה

הבעייה של נפגעי פוסט טראומה עלתה בעקבות חולה הפוסט טראומה, איציק סעידיאן שהצית עצמו...

אווה הכלבה מסייעת לצוריאל, נפגע פוסט טראומה אחר, להתמודד עם הפוסט טראומה. צוריאל הסכים לחשוף בפנינו את התמודדות היום יומית שלו עם הפוסט טראומה וכיצד אווה מסייעת לו. מרגש ושווה צפייה


סמבה בשניים - SAMBA EM PRELÚDIO - ז׳וקה פרפיניאן , חני דינור ומרסלו נמי

מתוך המופע - לעוף כמו ציפור - מברזיל לישראל ובחזרה. שירה - חני דינור / שירה וכלי הקשה - JOCA PERPIGNAN / גיטרה MARCELO NAMI.


כיצד ממצאי אופרטונוטי (הִזדַמְנוּת) הדהימו את נאס"א

רובר "התמדה" התחיל בהצלחה את שליחותו על מאדים, אבל היתה משימה חשובה של מבקר קודם שסללה את הדרך אליה. המשימה של הִזדַמְנוּת.


3 דקות על ישראל - טבע ומורשת

צילומים בכל רחבי הארץ של שמורות הטבע, מים, חיות ועוד


מוזמנים לבקר בפרויקט השחזור הענק בקיסריה

בגן הלאומי קיסריה נחנך מיזם השימור והשחזור האדיר של היסודות הקמורים של הנמל. שם יוכלו גם לפגוש המבקרים את דמותו המורכבת של המלך הורדוס שבנה את העיר לפני כאלפיים שנים. כתבתה של מיכל וסרמן.


סירטון בן 3 דקות על – "מה היה קורה לו כדוה"א היה מסתובב על צירו...הפוך?"

מאז היווצרותו, כדור הארץ מסתובב ממערב למזרח על צירו. אם כוכב הלכת שלנו יסתובב בכיוון ההפוך, זה כבר לא יהיה כדור הארץ כפי שאנו מכירים. 3.2 מיליון צופים


נגד כל הסיכויים: בגיל 102 אליהו פגש את בן אחיו, שחשב שמת בשואה

אליהו פיטרושקה היה בטוח שכל משפחתו נספתה בזמן השואה. אבל עבודת שורשים של סטודנטית חרוצה חשפה עובדה מדהימה - בשנת 2005 שמו הוזכר ב'דף עד' ביד ושם שנכתב על ידי אחיו, שנפטר בינתיים. בנו הגיע לארץ ובין השניים התרחש מפגש מרגש עד דמעות. כתבתו של יובל אגסי.


סוף העולם לפי היהדות הוא בעוד... 220 שנה?! | כאן סקרנים

לפי התלמוד סוף העולם יגיע בשנת 6000. האם אנחנו בדרך לאפוקליפסה שכבר בעתיד הקרוב, הנינים של הנכדים שלנו "יהנו" ממנה?


נוסטלגיה: הופעה של נורית גלרון בשנת 1993...

אחד לאחד - נורית גלרון בהופעה חיה

תיעוד הופעה חיה של נורית גלרון משנת 1993. בשירים: כולנו זקוקים לחסד, שער העיר, משהו בלבבה, זה לא זה, נפרדנו כך, אתה פה חסר לי ועוד. אורח: גידי גוב


על המקומות המסתוריים בישראל וביקור בהם...

ארץ ישראל מלאה באתרים יפים ומדהימים, אך יש גם כמה אתרים מסתוריים שאין להם, או שבמשך שנים לא היה להם הסבר. קבלו ארבעה מקומות מסתוריים בישראל ששווה לבקר בהם. ​


כמה דקות על התגליות המדעיות הגדולות של המאה הנוכחית

אנחנו רק 21 שנים בתוך המאה הנוכחית אבל כבר הספקנו לגלות המון!


"כולם בכו כשעברנו מעל ירושלים": 30 שנה למבצע שלמה

30 שנה אחרי המבצע הגדול האחרון להעלאת יהודי אתיופיה, האם ישראל הצליחה ללמוד ממחדלי הקליטה בשנות ה-50? האם בכדי להיות ישראלים נאלצו העולים לוותר על הזהות האתיופית? והאם אפשר להתרגל לגילויי הגזענות? חזרנו אל העולים ששוכנו בחצרות יסף, אתר קראוונים שקלט עולים בתנאי עוני, ושמענו מהם על ימי התום כשרק הגיעו לארץ, ועל חלום שהתגשם - להגיע לירוסלם.


סירטון קצר - הכוכב הגדול ביותר ביקום

מהו הכוכב הגדול ביותר ביקום? מדוע הוא גדול? ומה הם כוכבים עצמם? 17.4 מיליון צופים.


הדווקאים 🏳‍🌈 – סרט דוקומנטרי - סיפור חייהם המחתרתיים של ההומוסקסואלים בישראל

סיפור חייהם המחתרתיים של ההומוסקסואלים בישראל, מהשנים בהן הנטייה הייתה לא חוקית ונחשבה למחלת נפש, ועד להפגנה הראשונה למען זכויות הקהילה שהתקיימה בתל אביב בשנת 1979.


זהו זה! עם הפילהרמונית! | שיעור מולדת (שיר)

מילים: עלי מוהר לחן: אפרים שמיר עיבוד, תזמור והפקה מוסיקלית: אמיר לקנר פסנתר: אמיר לקנר הפילהרמונית הישראלית: גיא פדר, מנצח.


מה היה קורה לו היינו נופלים לאגם הניטרון בטנזניה?

מדוזה - מפלצת יוונית בעלת שיער העשוי מנחש והופכת אנשים לאבן במבטה. ובכן, היא אולי רק מיתוס, אבל בטנזניה קיים אזור כל כך קטלני שיכול למעשה להפוך אותנו לאבן. האגם הידוע לשמצה אגם הניטרון. מה עושה את המים של אגם הניטרון לכל כך מסוכנים? אילו סוגי יצורים חיים שם? האם נוכל לשרוד אם אתה ניפול לתוכו? 7.6 מיליון צופים.


נוף צבאי סגור: הטבע הנסתר בגבול עם לבנון

בשנת הקורונה טיילו הישראלים ברחבי הארץ יותר מאי פעם וגילו מקומות חדשים. אבל, יש בישראל נופים מרהיבים שרק חיילי צה"ל יכולים לראות.אורי לוי הצטרף להפלגה בדבורה של חיל הים והגיע הכי קרוב שאפשר לנקרות הסמוכות ללבנון ולגבול הימי. כתבתו של אורי לוי.


הישראלי הכי מצליח בעולם | בראש פסגת ההייטק העולמי

ניר צוק, לא השף, חוזר לישראל, ו...מתראיין.

ממוכר בחנות באג לפסגת ההייטק העולמי...


של מי (הכוכב) הכי גדול?

סירטון השוואה בגודלם של כוכבים.

השוואה מוחשית בגודלם של כוכבים, גלקסיות, רשתות קוסמיות ועד ליקומים מקבילים. בעזרת הסרט הזה נוכל להבין מהי "שנת אור". 35 מיליון צופים


זמן אמת עונה| הסוכן

תחקיר. רגע לאחר שנאלץ לברוח מהארץ, הסוכן הסמוי שהפעילה משטרת ישראל נגד בכירי העבריינים במדינה, מתייצב לראשונה בפני המצלמות, ומספק הצצה לשיטות ולסודות שהמשטרה שהפקירה אותו, לא רוצה שנכיר. סרטה של גלי גינת.


ולקינוח - יהורם גאון והתזמורת הפילהרמונית הישראלית - שלום לך ארץ נהדרת

יהורם גאון בקונצרט מיוחד עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, בעיבודו של ירון גוטפריד ובניצוחו


בתקווה שנהניתם, מאחלים לכם סוף שבוע נפלא!


Comments


bottom of page