top of page

מועדון מהבית - מגזין מס' 79

חדשון המועדון - מגזין מס' 79:

לחברים שלום רב!

ראשית ברצוננו להודות לכל מאות החברים שבאו למופע בבית הירוק. כל כך שמחנו להיפגש! אהבנו ששמחתם והשתתפתם במופע בהתלהבות מרובה וגם נהנינו לקבל את כל מכתבי התודה מכם. אכן זה היה מרגש להיפגש כך לאחר כשנה וחצי בהן לא נפגשנו! נקווה שהמגיפה תעבור סופית מן העולם ושלא יהיו עוד מפגעים שימנעו מאתנו לחזור לשיגרת יומנו...

הגיליון הזה הוא בנושא קידמה ושלווה, שאיפה לחיים נורמטיבים, נושאים המאפיינים את ההווייה הישראלית בעתות מרגוע ומהווים שאיפה להמשך סדיר של החיים כפי שאנו מכירים, באוניברסיטה ובחיי היום יום. גאווה מקומית – הוקם מרכז לחקר מגפות באוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת תל אביב הקימה את המרכז הרב תחומי הראשון בעולם שמטרתו להילחם ב-COVID-19 ובמגפות עתידיות בכל היבט אפשרי. המרכז מאגד מומחים מתחומים שונים ומגוונים כמו רפואה, בריאות הציבור, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, בינה מלאכותית ועוד, לטובת המאבק במגפה, העמקת הידע הביו-רפואי, פיתוח חיסונים וטיפולים, וחיזוק היכולת להבטיח חוסן חברתי וכלכלי.


כיצד תראה הטכנולוגיה ב-2050

"המכונית שלי מחנה לבד וזה מפחיד אותי"... מה עוד יקרה בעתיד הקרוב? שנת 2050 מוצגת בסרטון קצר המסתמך על פריצות טכנולוגיות ותחזית עתידנית.


"הבן שלי היה היורה מקולומבין". סיפורה של סו קלבולד

סו קלבולד היא אמו של דילן קלבולד, אחת משני היורים שביצעו את הטבח בתיכון קולומביין בשנת 1999. בנה רצח 12 סטודנטים ומורה. במשך שנים ניסתה לחקור כל פרט בחיי המשפחה שלה, מנסה להבין מה היתה יכולה לעשות על מנת למנוע את האלימות הרצחנית של בנה. קלבולד מנסה להבין את הקשר בין בריאות הנפש לאלימות, מנסה לבחון את הקשר בין חשיבה אובדנית לבין רצח. כ-10 מיליון צופים.


"רעש"- התיאטרון האלטרנטיבי שלומי

הפעם הבאנו לכם יצירה מהפריפריה. המרכז בשלומי, שנפתח בשנת 2000 כאיחוד של שתי קבוצות תיאטרון שפעלו בצפון בשנות ה-90, חגג 21 שנים ומסתמן כהצלחה הגדולה של פרויקט חממות התרבות בפריפריה. היצירה של אנסמבל שלומי, נוצרה בהשראת סרט הקולנוע הנודע רשומון, של הבמאי היפני אקירה קורוסאווה. ביצירה, כמו בסרט, ישנן עדויות שונות וסותרות של אירוע אובייקטיבי, שתיאור נסיבותיו סובייקטיבי לחלוטין. הניסיון להבהיר ולהסביר את העובדות החיצוניות של חקר האמת, מוליך את דמויותיה של היצירה לחקר פנימי של תחושת הקיומי, האני האשם והאני החף מפשע. היצירה מאפשרת לדמויות לחוות גירסאות שונות, להזדהות ולסתור את עצמן ללא מעצורים, לאמת שהיא שלמה אך לא מושלמת.


טוקטה ופוגה של באך

הטוקטה ופוגה היא אולי היצירה המפורסמת ביותר בעולם שנכתבה לאורגן. מבוצעת על ידי נמנג'ה רדוביץ, נגן כינור סרבי.


זמן אמת: העסקה החשאית מאחורי הסכמי השלום עם האמירויות

זמן אמת עם תחקיר שחושף מה עומד מאחורי הסכם חשאי שנחתם בין מדינת ישראל לבין איחוד האמירויות. כשהבטיחו לנו שמדובר בשלום תמורת שלום, שכחו לציין שלשלום הזה דווקא עלול להיות מחיר כבד מאוד, מחיר שהוסתר אפילו משרי הממשלה. מדובר בכמויות אדירות של נפט שיעברו דרך שטחנו ויעשירו את אנשי העסקים המקושרים שמעורבים בפרויקט, אבל עלולים לגרום לנזק כבד מאוד לכולנו. תחקיר: אבי עמית יחד עם אירית לכטר רודוי וגילה פייסחוב.


העתיד כבר כאן - ההמצאות והחוקרים שישנו את פני הרפואה | דוקטור אלגוריתם

בן שני במסע בעקבות החוקרים הישראלים שישנו את פני הרפואה. דוקטור אלגוריתם: האם בעתיד יוכלו מחשבים לאבחן ולמנוע מחלות עוד בטרם יתפרצו? סיפורם של החוקרים מפתחים תרופות באמצעות מאגרי נתונים.


ללא אדמה - הגיבורים של מבצע שלמה סרט באורך מלא

במלאת 30 שנה למבצע שלמה ולעלייתם של כ-15,000 יהודים מאתיופיה, נחשף לראשונה סיפורם המרתק של פעילי העלייה האתיופים האמיצים, שפעלו בסתר במשך שנים, וסיכנו את חייהם, כדי להעלות את אחיהם לארץ הקודש.


לואי ארמסטרונג – עולם נפלא

הקלטה מ-1967 מעל 22 מיליון צופים.


החברה הישראלית שפיתחה כוורת חכמה שנלחמת בטפיל הדבורים

בעוד העולם מנסה לאושש את אוכלוסיית הדבורים שנפגעה מנגיף הוורואה, חברת ToBe פיתחה מכשיר המאפשר בקרה ושליטה מרחוק על כמות חומר ההדברה שנכנס לכוורת. כתבתו של רובי המרשלג מתוך משחקי הכיס.


מצפה הקרינה הקוסמית ומזג אוויר חללי של אוניברסיטת תל אביב

מעבדת המחקר לקרינה קוסמית בנקודה הכי גבוהה בחרמון. המעבדה הגיעה אלינו היישר מאיטליה, ואפילו הספיקה לשהות בעבר באנטרקטיקה הרחוקה. מדובר במעבדה ניידת על גלגלים, בגודל של אוטובוס, שניצבת כבר כ-20 שנה מעל הרכבל העליון שבאתר הסקי. בימות החורף הטמפרטורה על ההר צונחת אל מתחת לאפס והמשקעים היורדים עליו הם ברובם שלגים, אך גם בקיץ מנשבות שם רוחות חזקות והטמפרטורה נמוכה יותר מאשר במישור החוף, כך שמבחינתנו, זה בהחלט מקום מפלט אפשרי מפני הלחות המעיקה.

רשת ענקית המקיפה את המעבדה נועדה להגן עליה מפני איום חורפי מוכר - ברקים. מסתבר שפגיעת ברק יכולה לשבש לגמרי את פעילות החיישנים העדינים שבמעבדה, והרשת דואגת לכך שבמקרה של פגיעת ברק, החשמל יזרום ישירות לקרקע.

מסביר פרופ' קולין פרייס, ראש החוג ללימודי הסביבה ע"ש פורטר.


באת לי פתאום - ביצוע מיוחד חוצה יבשות

מוזיקאיות ישראליות מכל העולם חוברות לביצוע מיוחד, בצל תקופת הקורונה.


פרויקט מיוחד: המדענים הישראלים שהדהימו את העולם ב-5 מחקרים פורצי דרך

מדע בדיוני, פלא, מעשה בריאה – כל אחת מהמילים האלה מתארת את מה שקורה ממש עכשיו במכוני המחקר והמעבדות בישראל • עשרות מחקרים פורצי דרך ומשני חיים, מתוכם בחרנו חמישה ושוחחנו את המדענים והמדעניות שעומדים מאחוריהם.


משפצים את ההיסטוריה: האוצרות שהתגלו במקרה בכפר מעיליא שבגליל

היסטוריה במקום בלתי צפוי: תארו לכם שהייתם מגלים שמתחת למרצפות הבית או העסק שלכם מסתתר פסיפס עתיק במיוחד או שרידים של מפעל יין קדום. אוצרות ארכיאולוגיים של ממש, שאיש לא ידע שהם שם. זה בדיוק מה שקרה לכמה מתושבי הכפר הערבי מעיליא שבגליל. פגשנו את האנשים שגילו פיסות היסטוריה נדירות בין המטבח לשירותים. כתבתו של גיל ליטמן.


לצנזר את ההיסטוריה: המוזיאונים שמסתירים מחרדים את האבולוציה

כל מה שקשור לתורת האבולוציה הופך למוקצה ומוסתר מאחורי פרגוד כשמבקרים חרדים מגיעים למוזיאון. האם מוסדות המדע והתרבות צריכים לחתור לאמת מוחלטת, או שאפשר - ואפילו כדאי - להתפשר? הפרק השלישי בסדרה "על מסלול התנגשות" של אורן אהרוני ויצחק חברוני.


למה כל מטוסי הנוסעים לבנים, ואיך זה קשור למחירי הטיסות?

צבע המטוס משפיע על הבטיחות באוויר, התחזוקה על הקרקע והסיכוי של חברת התעופה לעשות כסף; הוא אפילו יקבע כמה תתאכזבו כשאתם יושבים ומחכים להמראה. "הקברניט" מסביר איך נבחר דווקא הצבע הלבן, ומה קרה לחברות שבחרו אחרת.


המנצח גוסטבו דודמל – ריקוד הונגרי מספר 5

עם התזמורת של סימון בולבר, ונצואלה בקרנגי הול ניו יורק.


איציק הסיני בביקור נדיר בעליבאבא - ענקית המסחר של סין

כוכב הרשת שזכה כאמור לכינוי איציק הסיני הוא למעשה עובד המחלקה העברית/ישראלית ברדיו הבינלאומי של סין, תאגיד תקשורת המהווה חלק מקבוצת תקשורת ממשלתית סינית ששותפות בה מספר חברות, הגדולה שבהן היא "הטלוויזיה המרכזית של סין" . הוא מבקר בעליבאבא שזהו שם של תאגיד ענק המחזיק בקבוצת אתרי מסחר אלקטרוני ושירותים נלווים. Ali-pay ו ali-express אלו שתי הדוגמאות המוכרות יותר של האתרים שבקבוצת עליבאבא.


על כיסא גלגלים מול קהל - הניצחון של סולן "הפיל הכחול"

לירון אטיה, הסולן של להקת "הפיל הכחול" שיושב על כיסא גלגלים, מנהל כבר שנים מאבק להפוך את המרחב הציבורי ונגיש יותר לנכים • השבוע, אחרי 9 שנים שבהן לא הופיע הוא חזר עם הלהקה לבמה שהותאמה במיוחד בשבילו • "אם בן אדם נמצא בקהל, ורואה אותי עולה לבמה ככה - זה משנה משהו בתפיסה של איך הדברים האלה צריכים להיראות".


עשור למחאת הקוטג': למה היא לא הצליחה, ומה מפריע למי שיזם אותה?

עשור לאחר מחאת הקוטג' ונראה שעל מדפי הסופר ההיסטוריה חוזרת, עוד ועוד חברות הודיעו בעת האחרונה על גל התייקרויות בשוק המזון. למה עד היום מחירי המזון בישראל עדיין יקרים בפער ניכר בהשוואה לשאר המדינות המפותחות. הכתבה של יפעת גליק במוסף המסייעת.


"לאליזה", מאת לודביק ואן בטהובן

בביצוע הצ'לן האוזר והפסנתרנית לולה אסטנובה.

מעל2.7 מיליון צופים!


המשימות שחושפות את הכלכלה הסודית ע"י גיא רולניק

גיא רולניק, עיתונאי הישראלי, בוחן כמה נושאים:

1. מהם הכוחות שמחזיקים במשק הישראלי ומניעים אותו לנצל את הפוטנציאל?

2. איך המגזר הפרטי הפך לכל כך מרוכז?

3. איך המגזר הציבורי הפך ללא יעיל ונפוח?

4. כיצד הופכת "מורכבות התעשייה הצבאית" של ישראל לקבוצת אינטרסים מיוחדת?

5. כיצד הרגולטורים התקשורת והחדשות שנתפסו כמונעים על ידי כוח, הפסיקו לשרת את הציבור.


צייד המרגלים – דג שמן – ישראל בר

סדרה העוקבת אחרי כמה סיפורי ריגול מקומיים, בשנותיה הראשונות של המדינה, כאשר הריגול הסובייטי היה סיבה רצינית לדאגה.


בעקבות האסון הבא: תוספות הבנייה בבני ברק

האסון במירון וקריסת הטריבונה בבית הכנסת בגבעת זאב בחג השבועות, בהם קיפחו את חייהם 47 בני אדם, היו גם הפניית זרקור לעבירות בנייה שמתרחשות בַטריטוריה שלפעמים נדמה שהיא אקס-טריטוריה, כזו שהמדינה לא ממש אוכפת בה את החוק ומעלימה עין. תוספות הבנייה בני ברק זועקות כמו האסון הבא שעתיד לקרות. בשנים האחרונות הביקוש למגורים שם רק עולה, ובהיעדר היצע צצים גם פתרונות מאולתרים ומסוכנים. הכתבה של יפעת גליק במוסף "המסייעת".


זן נדיר - הטורפים הבלתי נראים

הטורפים הבלתי נראים - קרבות ליליים לחיים ולמוות בין יצורי מדבר קטנים וקטלניים. אלמנה שחורה מול עקרב עקצן, קיפודה מול עקרב עביד, וכולם נגד הטחבן.


הפרויקט של עידן רייכל - בקרוב/מילים יפות מאלה

מתוך הופעה בפארק הירקון קרוב ל7 מיליון צופים!


האמת על תעשיית האיפור והטיפוח – תכנית תחקיר

תחקיר של הבי.בי.סי. על הנזקים שתעשיית האיפור והטיפוח גורמת.

מה הופך את השפתון למבריק ואת העור לחלק? 70% ממוצרי האיפור מכילים שמן דקלים – בתכנית הזאת נבין כיצד מוצרי תעשיית היופי מזיקים לכדור הארץ...


אירוע של המכון למחקרי ביטחון של אוניברסיטת ת"א:

יחסי ישראל-לבנון בראי הגבול הימי שיחות בין ישראל ללבנון – איך זה בכלל עובד? והאם אחת המחלוקות בין מדינת היהודים למדינת הארזים קרובה לסיום?

בהשתתפות חוקרי המכון, מומחים נוספים ואף חברים בצוות המו"מ.


מדוע תרגום שמות סרטים הינו "עסק קטלני" של "כישלון גורלי"?

מה משותף לסרטים שליחות קטלנית, זיכרון קטלני, חופשה קטלנית, סוד הווירוס הקטלני ופיתוי קטלני? באף אחד מהם המילה "קטלני" לא מופיעה בשם המקורי באנגלית. כן, כן. תרגום של שמות סרטים מגיע לפעמים לאבסורדים משעשעים, הוא כורך יחד סרטים שבכלל לא קשורים, ומשתמש בנוסחאות קצת מגוחכות. מה הסיפור מאחורי זה? וכיצד זה קשור לכסף?


מטיילים ברחבי כדור הארץ

כדור הארץ זוהי הפלנטה החמישית בגודלה במערכת השמש ואולי היחידה שבה יש חיים.

הים מכסה כ- 70% מפני שיטחה, ומכיל כמות רבה של חיים. מחקר שנערך במשותף על ידי אוניברסיטאות שונות מצא כי גיל הפלנטה הוא בין 4,400 מיליון ל -4,510 מיליון שנים. עד כה נמצא שהיו חמש הכחדות המוניות על הפלנטה. הראשונה קרתה לפני 440 מיליון שנה ולפני 65 מיליון שנה האחרונה שבהן.

8.7 מיליון מינים, כוכב לכת אחד. למרבה הצער, WWF מזהיר כי מאז שנות ה -70 של המאה הקודמת, בשל התחממות כדור הארץ, נוצר הרס של מערכות אקולוגיות, ומשבר במיגוון הביולוגי שנגרם על ידי פעולות אנושיות . כ-3 מיליון צופים.


לנקות את החלל: איך מתמודדים עם טונות הפסולת מחוץ לכדור הארץ?

עשרות מדינות וחברות פרטיות משגרות לוויינים ומעבורות לתחנות חלל, מפנטזות על הרגע שבו יגיעו למאדים או לירח וגם משאירות מאחור אשפה. עשרות אלפי טונות של פסולת ושאריות מתכת פזורות באטמוספירה הקרובה לכדור הארץ וכבר גורמות לא רק ללכלוך, אלא גם לכמעט תאונות. כתבה של איתמר מאירי.


"צלילי השקט" של סיימון וגרפונקל בביצועו של לאו רוחאס

גירסת חלילים מיוחדת בביצועו של חואן לאונרדו סנטיליה רוחאס , מוזיקאי אקוודורי בעל שם בינלאומי. בשל כשרונו הייחודי, הוא אף מכונה "יורשו של זמפיר""...

4.7 מיליון צופים מאפריל השנה...


בתקווה שנהניתם, מאחלים לכם סוף שבוע נפלא!


Comments


bottom of page