top of page

מועדון מהבית - מגזין מס' 28

מועדון מהבית – מגזין מס' 28: סופשבוע

לחברים שלום,

האם גם לכם נדמה שהשבועות חולפים להם במהירות? כך או כך, הנה טעימות תרבות לקראת עוד סופשבוע רגוע...

סרט דוקומנטרי: קצה חוט | סיפור הרצח של רינת רואס ז"ל-הצופן הגנטי כאן 11

הסרט מבוסס על מקרה פשע אמיתי. רינת רואס ז"ל, בת 20, נרצחה בסוף מאי 2005. היא נעדרה מביתה באשדוד, ולאחר יממה של חיפושים נמצאה גופתה באתר בנייה הסמוך לביתה. במשך תשע שנים ניסתה המשטרה לפענח את הרצח. שבעה צוותים שמונו לחקור את הפרשה לא הצליחו לאתר ממצא פורץ דרך שיביא לפתרון התעלומה. רק כעבור תשע שנים, במסגרת חקירה שגרתית של קטטה אלימה בין שני צעירים, התברר כי אחד מהם נושא את הדי-אן-איי שנמצא בזירת הרצח. חוקרי המשטרה עצרו את האיש, והתברר כי עבד באתר בנייה בעת הרצח, וכי ביום שלאחר מכן לא הגיע לעבודה. איש לא קישר באותה עת בין הרצח ובין היעדרותו של מי שהתברר כרוצח של רינת רואס. הסרט "הצופן הגנטי" משחזר את סיפור רציחתה של רינת רואס ז"ל תוך שימוש בחומרי ארכיון, ראיונות עם המפקדים הרבים, חוקרי היחידה המרכזית במשטרה ואנשים מתשעת צוותי החקירה שמספרים על נפתוליה, על ההצלחות, האכזבות והתסכולים עד לפענוח המיוחל.

הצגה: "קרקס של יהודים" | תיאטרון חיפה

בלב ברוקלין ניו יורק, בירת העולם החופשי, מתקיים מיקרו קוסמוס של יהודים, בעלי פאות, לובשי שחורים ומגבעות, ממש כמו אבותיהם מה"שטעטעל" באירופה. זר המתבונן בהם מהצד טועה לחשוב שהם חלק מקרקס, ולא סתם קרקס - קרקס של יהודים. רוחמה מחפשת לעצמה שיער חדש כדי לחזור ולהרגיש יפה. גיטה דווקא רוצה להסיר את השיער הצומח על סנטרה, ומי יודע, אולי גם למצוא אהבה. בונה רוצה לשלם סוף סוף את החשבונות, אבל בעלה, בטלן ירא שמיים, מעדיף את בית הכנסת על החשמל שבביתם. כולם נאבקים להשתרש בסביבתם, מבלי לאבד את זהותם. המחזה מציג פסיפס אנושי קומי-דרמטי, מצחיק, אפלולי, מבריק ושובר-לב כאחד, החושף את הקונפליקט התמידי שבין עקירה ושורשים ומאיר את הפנים השונות של משמעות הקיום היהודי בעולם המאה העשרים ואחת, ואת הדילמות השונות של יהודים דתיים נוכח אתגרים שמציבים בפניהם החיים המודרניים. על ההשראה למחזה: בשנת 1999 ראה אור הספר "גלגול בפארק אווניו" מאת הסופר האמריקאי ממוצא יהודי, נתן אנגלנדר. הספר, אסופת סיפורים קצרים שרבים מהם מתרחשים בתוך עולמה של הקהילה היהודית האורתודוקסית ומאירים פנים שונות של משמעות הקיום היהודי בעולם, זיכה את המחבר במלגת גוגנהיים ובמעמד של כוכב עולה בשמי הספרות. ארבעה סיפורים מתוך הספר נכללו באנתולוגיות השנתיות תחת הכותרת: "הסיפורים הקצרים האמריקאיים הטובים ביותר". בשנת 2000 זכה אנגלנדר בפרס PEN/Malamud המוענק על מצוינות באמנות כתיבת הסיפור הקצר ובפרס האקדמיה האמריקנית לאמנויות. הספר היה לרב מכר בינלאומי ותורגם לאחת עשרה לשונות. אנגלנדר נולד בשנת 1970 גדל בניו יורק, בשטעטעל יהודי מוקף בקניונים והתגורר מספר שנים בירושלים. מאז ראשית דרכו הוכתר כאחד מנסיכי תור הזהב החדש של הספרות היהודית-אמריקאית ונבחר על ידי מגזין "הניו יורקר" כאחד מ-20 הסופרים הצעירים הטובים בארצות הברית.

הרצאה: ג'ושוע פוייר, מעללי זיכרון

ישנם אנשים שיכולים לשנן במהירות רשימות של אלפי מספרים, את הסדר של קלפים בחפיסה אחת (או עשר!), והרבה יותר. הכתב המדעי ג'ושוע פוייר מתאר את הטכניקה - הנקראת ארמון הזיכרון – ומדגיש את התכונה המדהימה ביותר שלה: כל אחד מאיתנו יכול ללמוד כיצד להשתמש בה, כולל הוא עצמו.

"מי ידע בכלל שזה קיים?" הנהר הסודי בשטח מפעלי ים המלח

כאן חדשות | בעקבות חשיפת הנהר הסודי, במשרד להגנת הסביבה מאשרים שלא ידעו על קיומו. בנוסף, קוראים במשרד לבחון מחדש את העבודות המבוצעות בשטח הנהר. כתבתו של אורן אהרוני, מתוך חדשות הערב 20.01.20 #הנהר_הסודי - חלק 1 הנהר הסודי - חלק 2 ◄ https://youtu.be/LHfLd_odgk8 מדוברות משרד הביטחון נמסר: "בעקבות אירועי השיטפונות והכתבות על 'הנהר האבוד' במפעלי ים המלח, הרשות לפינוי מוקשים ונפלים במשרד הביטחון מתריעה כי אין להתקרב לנחל ערבה, אזור לשון ים המלח והנהר המדובר - זאת בחשד לסחף מוקשים העלולים להימצא במקום".

ולקינוח ביצוע מרגש של השיר Imagine בקונצרט של קולדפליי.

מי שלא רוצה לשמוע את הדיבורים יכול להתחיל מדקה 3. המבצע, עמנואל קלי. מעל 9 מיליון צפיות!

מאחלות לכולם סופשבוע מהנה ושבת של שלום!

סיגל ושלומית, צוות המועדון

bottom of page